www.vodnepolo.sk www.vodnepolo.sk
statistika.webstranka.sk
08.01.2016 11:00:42 VODNÉ PÓLO-ME: Cieľ Slovákov jasný - udržanie olympijského sna
<< staršia<< všetky >>novšia >>
BELEHRAD 8. januára (SITA) - S jednoznačným cieľom vybojovať si miestenku v aprílovej celosvetovej kvalifikácii o postup na OH 2016 do Ria de Janeiro odcestovali v piatok ráno slovenskí reprezentanti vo vodnom póle na majstrovstvá Európy do Belehradu. V srbskej metropole povedie Slovákov skúsený španielsky kouč Antonio Esteller Serrahima, ktorý pri mužstve pôsobí od septembra 2014. Na kontinentálny šampionát sa Slováci intenzívne pripravovali od polovice decembra. Predstavili sa na dvoch kvalitných turnajoch, košickom Dunajskom pohári a Volvo Cupe v maďarskom Györi, zahrali si aj prípravné súboje proti Rusom. "Zo spoločnej prípravy mužstva pred majstrovstvami Európy mám veľmi dobrý pocit. Chlapci poriadne zabrali a odohrali niekoľko veľmi náročných duelov. Všetko prebehlo optimálne, som s tým spokojný. Som rád, že všetci chlapci sú v poriadku. Pred Vianocami som mal menšie obavy, pretože som nemal k dispozícii dostatok hráčov. Stav hráčov je však o poznanie lepší," povedal pre agentúru SITA hlavný kouč slovenského výberu.
Slováci sa v Belehrade predstavia v základnej A-skupine postupne proti Španielom, Holanďanom a Čiernohorcom. Prvý zápas absolvujú v Kombank Arene v nedeľu 10. januára o 9.30 h proti výberu Španielska. "Tento duel nosím v hlave už niekoľko dní. Nesmieme však myslieť nereálne. Ak zostaneme nohami pevne na zemi, na šampionáte nesklameme. Keď sa nám to nepodarí, nebude to dobré. Španieli patria k najkvalitnejším súperom na šampionáte a na každom takomto turnaji hrajú naplno. Trénera súpera poznám, v posledných dňoch sme sa niekoľkokrát rozprávali. Očakávajú, že pre nich budeme zdatný oponent a naplno sa koncentrujú na duel proti nám," pokračoval 60-ročný kormidelník, ktorý dlhodobo pracuje na klubovej úrovni v mužstve najvyššej španielskej súťaže CN Barcelona. "Z mojich zverencov sa nik neprebojoval do reprezentácie, no viacerí členovia súčasného kádra národného tímu hrali pod mojím dohľadom v minulosti. Je veľmi náročné hovoriť o menách najkvalitnejších hráčov. Súper má veľmi dobrých ľavákov a silnú ľavú stranu útoku. Tam sú Španieli veľmi nebezpeční. Pred prvým zápasom neplánujem hráčom povedať nič špeciálne. Všetci vedia, o čo hráme. Chlapci majú svoju prípravu na stretnutie. Možno si pripomenieme taktické zámery. Niekedy je však lepšie, keď tréner nehovorí veľa," poznamenal Antonio Esteller.
Zo základných skupín postúpia všetky mužstvá do osemfinále, prvé tri súboje teda rozhodnú o nasadení jednotlivých tímov vo vyraďovacej časti. V play-off na Slovákov čaká pravdepodobne duel proti Srbom alebo Chorvátom. Na to, aby zverenci skúseného španielskeho odborníka dosiahli vytúženú métu, musia v konkurencii šestnástich mužských výberov skončiť do deviateho miesta. "Od osemfinále nemôžeme mať veľké očakávania, bude to v prvom rade veľká skúsenosť pre našich hráčov. Práve preto by som si prial, aby sme hrali proti domácim Srbom. Bol by to veľký zápas pred skvelou kulisou. Na šampionáte bude pre nás dôležitý až piaty zápas, no na ten teraz nemyslím. Hlavné je, aby sme hrali dobre. Vtedy bude jedno, proti komu nastúpime v druhom súboji vyraďovacej časti. Nemáme veľké individuality, našou najsilnejšou stránkou je dobrý kolektív. Iné výbery sa spolu pripravujú bez väčších zmien niekoľko rokov, my teraz približne rok. Za ten čas ešte nemáme všetko tak zautomatizované ako iné tímy. Musíme preto zostať koncentrovaní v každučkej sekunde zápasu," doplnil tréner slovenskej vodnopólovej reprezentácie. Jeho tím nemá podporu iba medzi Slovákmi, ale aj v Španielsku. Držať palce mu totiž bude celá rodina: "Sú to naši veľkí fanúšikovia a na prvom mieste je pre nich slovenský výber, až potom španielsky. Týka sa to aj mňa. Priorita sú Slováci, no Španielom tiež prajem úspech."
Hneď prvý zápas na ME bude špeciálny aj pre reprezentanta Martina Faměru. Dvadsaťsedemročný rodák z českého mesta Vimperk totiž na klubovej úrovni pôsobí v kvalitnom španielskom mužstve CN Atlétic-Barceloneta. "V španielskej reprezentácii je až osem či deväť mojich spoluhráčov z Barcelonety. Náš tím patrí medzi poltucet najlepších na celom svete. Už len to svedčí o tom, že Španielsko je veľmi kvalitný súper s množstvom skúseností. Budeme to mať s nimi veľmi ťažké. Cítime sa pripravení, no až samotný šampionát ukáže, ako na tom sme. Čakajú na nás posledné dni pred začiatkom turnaja, aby sme nabrali energiu. V úvodnom súboji to bude veľmi náročné najmä po fyzickej stránke. Španieli sú po tejto stránke asi najlepšie pripravení zo všetkých tímov. Celý zápas idú naplno jedným aj druhým smerom, či vedú alebo prehrávajú. So spoluhráčmi z klubu sme niekoľkokrát na tému vzájomného duelu na ME hovorili, najmä s gólmanom Danim Lópezom-Pinedom. Ja som mu sľúbil pár gólov v jeho sieti. On zasa to, že ‘zavrie‘ bránku," povedal pre agentúru SITA Martin Faměra a pokračoval: "Jednoznačný cieľ na šampionáte je vybojovať si postup na celosvetovú olympijskú kvalifikáciu. Pre nás je práve to náročnejšie, ako samotná kvalifikácia."
Pre urasteného obrancu či krídelníka budú ME 2016 v Belehrade premiérovým vrcholným turnajom v slovenskej reprezentácii. Už pred odchodom na šampionát má jasno v tom, koho by si prial za súpera v osemfinále. "Bol by som rád, keby sme si zahrali proti Srbom. Bude to skúsenosť, ktorú už nemusíme nikdy zažiť. Hrať pred 12-tisíc divákmi, takú kapacitu nemá žiadny plavecký štadión. Duel pred takou kulisou sa hrá možno raz za život. Zažiť to možno bežne na hokeji či tenise, na vodné pólo však chodia maximálne polovičné návštevy," dodal Martin Faměra.

Nominácia slovenskej mužskej vodnopólovej reprezentácie na ME v srbskom Belehrade:
Brankári: Lukáš Kozmér, Michal Gogola
Hráči v poli: Martin Faměra, Lukáš Ďurík, Samuel Baláž, Tomáš Bielik, Martin Kolárik, Kristián Polovic, Lukáš Seman, Tomáš Brúder, Maroš Tkáč, Juraj Zaťovič, Jozef Hrošík

Program Slovákov v základnej A-skupine na vodnopólových ME 2016 v srbskom Belehrade:
nedeľa 10. januára: Španielsko - Slovensko (9.30)
utorok 12. januára: Slovensko - Holandsko (9.30)
štvrtok 14. januára: Čierna Hora - Slovensko (18.45)

Prehľad účastí a umiestnení slovenskej mužskej vodnopólovej reprezentácie na ME:
1999 Florencia (Tal.) 10. miesto
2001 Budapešť (Maď.) 8. miesto
2003 Kranj (Slovin.) 7. miesto
2006 Belehrad (Srb.) 11. miesto
2008 Málaga (Šp.) 12. miesto


fr;ru
  
Vývoj mobilných aplikácií pre Android a smartfóny. Vývoj eshopov a webových aplikácií.
Webhosting a server housing. © 1998-2018 Dynatech s.r.o.